محاسن نظام آموزشی 6-3-3

وزیر آموزش و پرورش : اولویت آموزش و پرورش برای ششم ابتدایی استفاده از معلمان پایه پنجم است

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه امسال پرکارترین سال آموزش و پرورش است، تصریح کرد: 290 کار در آموزش و پرورش آماده شده است اما در بیش از 2 سال گذشته 500 اقدام انجام شده که 290 اقدام آن به صورت فهرست وار عنوان شده است.
حاجی بابایی اضافه کرد: از جمله 290 برنامه آموزش و پرورش می توان به بیمه طلایی فرهنگیان، سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، طرح شنای دانش آموزان اشاره کرد و همچنین از 290 اقدام 35 اقدام قانونی است که در شورای عالی آموزش و پرورش مصوب شده است.
وی با اشاره به اصلاح 2 قانون در دوره متوسطه عنوان کرد: از سال 1373 دوره متوسطه به صورت ترمی – واحدی بود که با آن مخالف بودیم و سپس به سالی - واحدی تغییر یافت.
وزیر آموزش و پرورش افزود: در نظام آموزشی سالی – واحدی، آموزش از راه دور حذف شد و حضور دانش آموزان در کلاس درس نیز اجباری شد.

حاجی بابایی با اشاره به انجام 6 ساله شدن ابتدایی از مهرماه سال جاری خاطرنشان کرد: 23 سال است که هر کسی فکر کرده به این نتیجه رسیده است که ابتدایی باید 6 ساله باشد و در سال 1368 این قانون مصوب شد اما اجرایی نشد.

وی با بیان اینکه دوره ابتدایی باید به صورت 2 دوره سه ساله باشد، گفت: در نظام دوری و در 3 ساله اول ابتدایی دانش آموزان یک معلم خواهند داشت که این قانون در سال های بعد اجرا خواهد شد.
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به قوانین جدید در دوره راهنمایی برای گذر از یک پایه خالی این مقطع تصریح کرد: اگر کسی در اول راهنمایی امسال 3 درس را مردود شد در تابستان برای او 6 هفته کلاس می گذاریم و اگر قبول نشد در شهریور ماه و مهرماه مجدد امتحان برگزار و اگر باز هم قبول نشد به پایه بعد یعنی دوم راهنمایی خواهد رفت اما در آن پایه می تواند درس مورد نظر را سپری کند.

حاجی بابایی با اشاره به اینکه در مقطع ابتدایی هیچگونه مشکلی از نظر معلم با وجود دوره ششم ابتدایی نخواهیم داشت، خاطرنشان کرد: با وجود اینکه در ابتدایی مشکل کمبود معلم نداریم در دوره راهنمایی هم نیروی مازاد نداریم.
وی با بیان اینکه آموزش و پرورش یک جایگاه بی بدیل است، عنوان کرد: هرکسی اگر قرار باشد به جایی برسد باید از آموزش و پرورش گذر کند و همه باید به آموزش و پرورش کمک کنند.

حاجی بابایی با اشاره به اینکه برای پایه ششم ابتدایی در شهر تهران نیاز به دو هزار و300 معلم داریم، اظهار کرد: تاکنون دو هزار و 600 معلم برای ششم ابتدایی ثبت نام کرده اند اما اولویت ما برای پایه ششم ابتدایی استفاده از معلمان پایه پنجم ابتدایی است.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته اولویت یک نوبته شدن مدارس با مقطع ابتدایی بود، بیان داشت: در سال جاری اولویت تمام مقاطع تحصیلی ابتدایی، راهنمایی و متوسطه است.
وزیر آموزش و پرورش اضافه کرد: اصل بر این است که در مهرماه سال 91 هیچ مدرسه ای دونوبته نباشد مگر اینکه با بررسی های انجام شده مدرسه دیگری در آن مناطق وجود نداشته باشد.
حاجی بابایی در پایان با اشاره به استفاده از نوبت عصر مدارس برای کلاس های فوق برنامه گفت: در بعدازظهر مدارس فوق برنامه ها و برنامه های کلاس های کنکور و برنامه های مختلف را خواهیم داشت تا مردم نگران حضور فرزندانشان در مکان های دیگر نباشند.


+ نوشته شده در  چهارشنبه بیستم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 19:15  توسط شکوفه یارویسی  |